نقد سریال وانداویژن | سرآغاز مسیری نو

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

سریال کمیک‌ بوکی وانداویژن با در کنار هم قراردادن عناصر سیتکامی و وقایع سورئال به یکی از خاص‌ترین مجموعه‌های تخیلی چند سال اخیر تبدیل می‌شود. در ادامه با کافه کمیک و بررسی سریال Wandavision همراه شوید.

پس از 564 روز انتظار، جهان مارول باری دیگر مخاطبانش را با سریال WandaVision همراه کرد تا اتفاقات جدید و سرنوشت‌سازی را رقم بزند. سریال با درخشش الیزابت اولسن در نقش واندا ماکسیموف و پل بتنی در نقش ویژن، به بیان وقایع پس از Avengers: Endgame و پیش از Spider-Man: Far From Home می‌پردازد.

تئوری‌ها و بحث‌های متنوعی در باب داستان و پایان‌بندی آن وجود دارد که نمی‌توان هیچ‌کدام را به طور قاطع رد یا تایید کرد و باید منتظر اتفاقات مرموز بیشتری بمانیم. اما پنج اپیزود نحست سریال در چه حدی می‌توانند مخاطب خود را جذب کنند یا در کل قصد دنبال کردن چه اهدافی را دارند؟

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نواپیزود نخست قرار است نقل مکان واندا و ویژن به وست‌ویو را در قالب سیتکام دهه پنجاهی به تصویر بکشد. اپیزودی که برای هر چه واقع‌بینانه‌تر شدن از تکنیک‌های سیتکام‌های کلاسیک استفاده کرده و در مقابل مردم فیلم‌برداری شده است. سریال وانداویژن همان‌قدر که برای طرفداران مارول ساخته شده، می‌تواند با کمدی‌های زیرکانه‌اش برای یک تماشاگر معمولی جذاب باشد اما این کمدی صرفا برای خنداندن مخاطب نیست و پیچیدگی‌های زیادی را ایجاد می‌کند.

وجود شخصیت مرموزی مثل اگنس با درخشش کترین هان، یکی از اجزای حیاتی سریال است که هر حرکت‌اش زیر ذره‌بین بینندگان قرار می‌گیرد تا پازل بزرگ وانداویژن حل شود. به همان اندازه که واندا و ویژن تلاش می‌کنند عادی به نظر آیند، از آن طرف اگنس و مردم شهر را داریم که رفتارهای غیرطبیعی از خود نشان می‌دهند. واندا به عنوان یک زن خانه‌دار و ویژن به عنوان یک کارمند، در شهر مستقر می‌شوند. همه چیز ایده‌آل به نظر می‌رسد اما حضور مهمان‌های ناخوانده یعنی آقا و خانم هارت، ماجرا را تغییر می‌دهد و وارد فاز عجیبی از داستان می‌شویم. ساختار هر اپیزود از دو بخش سیتکام و فانتزی ساخته شده است. در WandaVision شاهد برخی از دیالوگ‌ها هستیم که سریال را از تب و تاب می‌اندازند. دیالوگ‌هایی که ما را برای انفجار بمب و رویارویی با حقیقت شهر «وست‌ویو» آماده می‌کند. بیشتر طرفداران مارول از این موضوع آگاه هستند که چنین اثری نیاز به زمان و گسترش بیشتری دارد. در بعضی از سکانس‌ها، سریال تا مرز شکستن دیوار چهارم پیش می‌رود و مخاطب را در موقعیت سورئالی قرار می‌دهد. کمبود فضا و سیتکام محور بودن، محدودیتی برای سریال ایجاد نمی‌کند و از قضا به درک شخصیت‌ها کمک زیادی کرده است.

توجه: ادامه نقد ممکن است بخش‌هایی از داستان و اتفاقات قسمت‌های اول تا پنجم سریال وانداویژن را فاش کند

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو
شاید اگنس همان آگاتا هارکنس کمیک‌های واندا باشد که دو بخش اول و آخر اسمش (Ag+Nes) همان اگنس سریال است. گردن‌بند اگنس هم مورد قابل‌توجهی است و ظاهرا شکل سه جادوگر را نمایش می‌دهد. اگنس در هر اپیزود از شوهر خود حرف می‌زند اما هیچ نشانه‌ای بر وجود خارجی این فرد نیست.

سکانس میز شام، به یکی از عجیب‌ترین بخش‌های اپیزود یک تبدیل می‌شود که آقای هارت به طرز ترسناکی، احساس خفگی می‌کند و خانم هارت با حالت نکوهش او را به توقف این حادثه امر می‌کند. ویژن، آقای هارت را نجات می‌دهد و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است. حقیقت ماجرا این است که واندا در این ماجرا نقش مهمی دارد و تلاش می‌کند همه چیز را عادی جلوه دهد. به باور بعضی از طرفداران، واندا توهم یا حبابی از خیال ایجاد کرده تا خود را از شخصی مرموز نجات دهد و واقعیت را برای خود عوض کند. در نیمه هر اپیزود شاهد یک تبلیغ تلویزیونی از جهان مارول هستیم. در این اپیزود توستری از شرکت صنعتی هاوارد استارک (پدر تونی استارک) می‌بینیم که نور قرمزی، ساختار سیاه و سفید اپیزود را به هم می‌زند و به علامتی هشداردهنده تبدیل می‌شود. در پایان اپیزود، واندا و ویژن با لبخند به دوربین خیره می‌شوند و در قاب شش‌ضلعی قرار می‌گیرند. در کمیک‌های واندا، شش‌ضلعی یا کندوی عسل (Hex) نام یکی از قدرت‌های واندا است که واقعیت را تغییر می‌دهد و ممکن است اشاره‌ای به خیالی بودن شهر وست‌ویو و اتفاقات‌اش داشته باشد. پس از قاب شش‌ضلعی، نوبت به مجموعه S.W.O.R.D می‌رسد. SWORD تشکیلات ضدتروریستی و جاسوسی در جهان مارول است که شباهت‌هایی به سازمان S.H.I.E.L.D در فیلم‌های مارول دارد. سازمان SWORD همچنین روی وقایع ماورالطبیعی تحقیق و هر خطر فرابشری را شناسایی می‌کند. لوگوی این سازمان در تیتراژ پایانی قابل مشاهده است. پس تا این جا واندا در یک خیال سیتکامی گیر افتاده است و سازمان SWORD هم در این ماجرا نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

اپیزود دوم سریال نه تنها در سکانس‌های کمدی درخشان است، بلکه در خلق وحشت روان‌شناختی هم کم‌نظیر جلو می‌رود. نقش‌آفرینی‌های الیزابت اولسن، پل بتنی و سایر اعضای تیم بازیگری تاثیر زیادی روی موفقیت اثر از این نظر گذاشته‌اند. ایجاد تنش و برگرداندن ورق کمدی به عنوان یکی از بهترین شاخصه‌های این اپیزود محسوب می‌شوند که شاید بعضی از مخاطبان را به یاد سریال فانتزی The Twilight Zone (منطقه گرگ و میش) بیندازد. از طرفی واندا و ویژن تلاش می‌کنند که به عنوان یک زوج عادی در شهر خودشان را نشان بدهند، اما این موضوع موجب ایجاد آگاهی بیشتر مخاطب و این زوج از وقایع وحشتناک وست‌ویو می‌شود. واندا و ویژن قرار است برای «بچه‌ها» در شهر شعبده‌بازی کنند و در کمال تعجب هیچ بچه‌ای در وست‌ویو وجود ندارد.

واندا با یک هلیکوپتر اسباب‌بازی در حیاط خانه روبرو می‌شود. اما این اسباب‌بازی رنگی است و لوگوی Sword هم بر روی آن است. واندا نگاه شکاکانه‌ای به آن می‌کند که اگنس از راه می‌رسد و به واندا می‌گوید: «ببین، ستاره برنامه این جاست!» اگنس شاید بیشترین آگاهی را در بین ساکنان شهر داشته باشد و این رفتارها تداعی‌گر فیلم The Truman Show (نمایش ترومن) با درخشش جیم کری است که پروتاگونیست همواره توسط دوربین مخفی فیلم‌برداری می‌شود و مردم شهر، بازیگر بودند. در ادامه اگنس، واندا را تا گردهمایی همراه می‌کند. در سکانس‌های بعدی این قسمت وانداویژن شاهد رفتارهای غیرطبیعی داتی هستیم که انگار هویت واندا را زیر سوال می‌برد و او را به عنوان یک آنتاگونیست می‌شناسد که همان لحظه موج‌های رادیو تغییر می‌کنند و فردی می‌گوید: «کی داره باهات این کار رو می‌کنه، واندا!» لیوان در دستان داتی می‌شکند و رنگ خونین بر دستانش ظاهر می‌شود. کمی بعد دقیقا همه چیز به حالت عادی خود برگشته و واندا سعی می‌کند رفتاری عادی نشان دهد. در اپیزود نخست هم شاهد چنین چیزی بودیم که آقای هارت، هویت واندا را زیر سوال برد و ناگهان احساس خفگی کرد اما هنوز برای متهم کردن واندا به عنوان یک آنتاگونیست زمان داریم. آنتاگونیستی که تمام تلاشش را می‌کند یک پروتاگونیست به نظر آید و حقیقت را تغییر دهد. از طرفی ویژن درگیر آدامسی شده است که چرخ‌دهنده‌هایش را از کار انداخته است! این همان تناقض درخشانی است که پیش‌تر به آن اشاره شد و سریال وانداویژن را در لبه‌ی وحشت و کمدی نگه می‌دارد تا مخاطب لحظه‌ای چشم از آن برندارد و برای وقایع مرموز بیشتری انتظار بکشد.

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

در میان‌پرده اپیزود دوم سریال وانداویژن ، تبلیغ دیگری می‌بینیم. این بار با همان بازیگران تبلیغ قبلی ولی برای ساعت مچی هایدرا! اگر Avengers: Age of Ultron را به یاد داشته باشید، متوجه خواهید شد که زمانی واندا و پیترو (برادر واندا) به عنوان موردهای آزمایشگاهی تحت کنترل سازمان تروریستی هایدرا بودند و این‌ تبلیغ هم می‌تواند بخشی از خاطرات دردناک واندا ماکسیموف از آن زمان باشد. به نمایش «برای بچه‌ها» برمی‌گردیم. نمایشی که هیچ بچه‌ای در آن وجود ندارد و علت حقیقی را کمی بعد می‌فهمیم. واندا و ویژن به هر نحوی که شده، نمایش را به پایان می‌رسانند. جرالدین از این فرصت برای نزدیک‌ کردن خود به واندا و ویژن استفاده می‌کند. در پایان اپیزود با دو بمب ناشناخته سر و کار داریم. در ابتدا حاملگی واندا که مشخص می‌شود نمایش «برای بچه‌ها» چه هدفی داشت و در قدم بعدی، یک مامور Sword که با لباس زنبورداری سر و کله‌اش پیدا می‌شود. درست در همان لحظه که قرار است وحشت تمام وجود واندا را بگیرد، او واقعیت را به عقب برگردانده و به سکانس درون خانه برمی‌گردیم.

خالی از لطف نیست که بگوییم در پایان هر اپیزود و نمایش تیم تولید سریال وانداویژن، شاهد تصاویری سورئال و مجازی از ذهن واندا هستیم که در پس‌زمینه آن صدای شیون یا ناله‌ای به گوش می‌رسد که انگار درخواست کمک می‌کند.

مطلب مرتبط  با خطرناک‌ترین حالت‌های Immortal Hulk آشنا شوید

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

اپیزود سوم سریال وانداویژن با عنوان «حالا در رنگ» اشاره به تغییر فاز سریال از فضای کلاسیک دهه‌های 50 و 60 به 70 دارد و قرار است با دوران جدیدی از زندگی واندا و ویژن روبرو شویم. تیتراژ آغازین یا ورودی این قسمت وانداویژن با توجه به سیتکام The Partridge Family ساخته شده که داستان مادری بیوه و پنج فرزندش را به تصویر می‌کشد. اپیزود سوم در به تصویر کشیدن سوالات مرموز بیشتر در جایگاه خاصی قرار می‌گیرد. از طرفی صرفا با سوالات همراه نیستیم و اشارات غیرمعمولی هم در این اپیزود وجود دارد. به طور مثال، دکتر از برمودای بچه (Baby Bermuda) حرف می‌زند! این جملات لزوما برای بار کمدی سریال نیستند و احتمالا در اپیزودهای آینده تعاریف مرتبط و بهتری برای آن‌ها پیدا خواهیم کرد.

همانند اپیزودهای پیشین وانداویژن ، در نیمه سریال با تبلیغی از خاطرات واندا همراه هستیم که این قسمت به صابون هایدرا اختصاص دارد و همان زوج تبلیغاتی این بار هم در این قسمت حضور دارند. وجود این زوج می‌تواند به گذشته واندا مرتبط باشد و شاید پدر و مادر حقیقی واندا و پیترو ماکسیموف در قالب تبلیغاتی ظاهر می‌شوند! شاید هم هایدرا ارتباطات مستقیمی با اتفاقات فانتزی این جهان سیتکامی دارد و واندا را در این حباب خیالی گیر انداخته است. مراحل بارداری واندا در طول اپیزود، سرعت بیشتری پیدا کرده و ویژن از سرعت ماورایی‌اش برای آوردن دکتر به خانه استفاده می‌کند. این موضوع به هیچ وجه عادی نیست چرا که واندا و ویژن همیشه تاکید بر یک زندگی عادی چه در دیالوگ‌ها و چه در تیتراژهای سریال داشته‌اند.

نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

در خانه‌، جرالدین (مونیکا) را داریم که قرار است به واندا در زایمان کمک کند اما کمی پیش‌تر واندا با انواع و اقسام تکنیک‌های جادویی و عادی سعی می‌کند این بارداری را مخفی نگه دارد. در سکانس مخفی‌کردن لک‌لک، جادوی واندا به شکل دودی قرمز دیده می‌شود که تاثیر چندانی ندارد و ممکن است اشاره به وجود مفیستو، یکی از شیاطین جهان مارول داشته باشد. بیلی و تامی به دنیا می‌آیند اما این وضعیت عجیب از کجا ناشی می‌شود؟ بیلی و تامی در کمیک‌های واندا نقش دوقلوهای واندا را دارند که با قدرت‌های ماورایی همراه هستند. از طرفی در بعضی از کمیک‌ها نقش شیطانی دارند و شخصیتی مثل مفیستو آن‌ها را کنترل می‌کند. استفاده از بیلی و تامی در سریال وانداویژن ، پتانسیل جذابی برای معرفی اونجرزهای آینده یا ورود مردان ایکس (X-Men) به جهان مارول است.

یکی از غیرعادی‌ترین سکانس‌های این اپیزود وانداویژن به تلاش اگنس برای پنهان کردن هویت شهر وست‌ویو تعلق دارد. هرب تا مرز افشای هویت حقیقی شهر پیش می‌رود اما اگنس دقیقا با همان لحن خانم هارت (قسمت اول) می‌گوید:«تمومش کن.» البته که در اپیزود بعدی، هویت حقیقی جرالدین (مونیکا) فاش می‌شود. عدم آگاهی ویژن و پوشاندن حقیقت توسط اگنس بیانگر نقش اساسی اگنس است و شاید برای پیش بردن اهداف سودجویانه نیاز به عدم آگاهی ویژن دارد. واندا با لهجه روسی از پیترو، برادر دوقلویش که توسط اولتران کشته شد، صحبت می‌کند. سپس با زبان روسی برای بیلی و تامی یک لالایی می‌خواند که به این شکل است:
من برای تو منتظر ماندم
و این روز از راه رسید
قلب من تبدیل به خانه شده
پر از نور
پر از نور

اگر تمام این نشانه‌ها را در کنار هم قرار دهیم، همگی بر جهان ساختگی واندا در وست‌ویو دلالت دارند و واندا، خود قربانی این توهمات گذشته است و درد از دست رفتن عزیزانش، او را به این حال و روز انداخته است. همچنین نباید فراموش کرد که واندا تنها قدرت حاکم بر واقعیت موازی وست‌ویو نیست و افرادی مثل اگنس دارای نفوذ بالایی در کنترل شرایط این خیال هستند.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو جرالدین (مونیکا) هویت خود را با اشاره به کشته‌شدن پیترو در جنگ اولتران لو می‌دهد و واندا را با گردن‌بند سازمان Sword به خود مشکوک می‌کند. واندا، مونیکا را از وست‌ویو به بیرون پرت می‌کند و ویژن با حالتی نگران از راه می‌رسد. حالا باید دید که مونیکا قرار است چه حقایقی را برملا کند. این اپیزود وانداویژن با آهنگ Daydream Believer از گروه The Monkees به پایان می‌رسد که پیش‌تر در تریلرهای سریال استفاده شده بود.

اپیزود چهارم وانداویژن با تغییر زاویه دید و بازگشت به داستان‌گویی کلاسیک مارول، مخاطبانش را برای اپیزودهای هیجان‌انگیز بعدی شارژ می‌کند. این قسمت از پایان Avengers: End Game و نابودی تانوس ادامه پیدا می‌کند. انتخاب هوشمندانه‌ی روایت از آشوب میان انسان‌های برگشته و تمرکز روی مونیکا رمبئو و مرگ مادرش در طول غیبت سه ساله‌اش، هدف‌گذاری دقیق مارول برای آثار گذشته و آینده‌اش را نشان می‌دهد. مادر مونیکا همان ماریا رمبئو، دوست صمیمی کاپیتان مارول است. حتی مونیکا با صدای کاپیتان مارول به جهان برمی‌گردد.
Image result for jimmy woo wandavision

در این اپیزود وانداویژن جیمی وو از Ant-Man and the Wasp داریم که زمانی وظیفه‌ی حفاظت و کنترل مرد مورچه‌ای (اسکات لنگ) را بر عهده داشت. اکنون جیمی وو برای پرونده مرموز وست‌ویو گمشده برگشته است. حقیقت جالبی درباره جیمی وو وجود دارد و آن حقه‌ی کارت است که بالاخره از اسکات لنگ یاد گرفته و در چنین سکانسی به کار می‌گیرد. بازگشت شخصیت‌های قدیمی به جیمی وو محدود نمی‌شود و شاهد حضور دارسی لوئیس با نقش‌آفرینی کت دنینگز هستیم. دکتر دارسی لوئیس آخرین بار در Thor: The Dark World به عنوان دستیار جین فاستر حضور داشت. مورد غیرمنتظره‌ای درباره بازگشت مونیکا رمبئو به SWORD وجود دارد. ملاقات مونیکا با تایلر هیوارد به عنوان مدیر اجرایی سازمان، با سرعت عجیبی جلو رفته و تایلر هِیوارد، بلافاصله رمبو را وارد فاز عملیاتی در پرونده وست‌ویو می‌کند. صحبت‌هایی هم مبنی بر استفاده SWORD از نانو تکنولوژی و هوش مصنوعی بین تایلر و مونیکا رد و بدل می‌شود که در نوع خود جالب هستند. و علتی بر ورود برخی از مردان ایکس به جهان MCU  باشد.

برگردیم به وست‌ویو، مکانی که خارج از حباب واندا خالی از سکنه به نظر می‌آید. پلیس‌های ایست‌ویو از وجود نداشتن وست‌ویو حرف می‌زنند! احتمالا ذهن پلیس‌ها تحت نیروی ماورایی واندا یا یک شخصیت مرموز قرار گرفته است و هیچ درکی از اطراف خود ندارند. پهباد S-57 که مونیکا به سمت حباب وست‌ویو هدایت می‌کند همانی است که واندا در اپیزود دوم وانداویژن به صورت رنگی در باغچه خانه پیدا می‌کند و نشان‌دهنده عدم کنترل مطلق واندا بر این واقعیت خیالی است. 24 ساعت بعد، دارسی لوئیس و سه متخصص دیگر از راه می‌رسند. دکتر لوئیس با دستگاه موج‌سنج مخصوص، امواج رادیویی واقعیت سیتکامی را کشف می‌کند. این امواج ناشی از وقایعی مثل بیگ بنگ یا اتفاقات جهان MCU از جمله بشکن معروف تانوس و تونی استارک هستند.

با توجه به تغییر لباس یکی از مامورها به لباس زنبورداری یا تغییر لباس و گردن‌بند مونیکا در وست‌ویو مشخص می‌شود که هر چیزی که وارد جهان واندا شود با آن واقعیت تطابق پیدا می‌کند اما سرنوشت زنبوردار در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و شاید واندا این مامور را در زیرزمین شهر حبس کرده است. نکات جالبی درباره‌ی کندوی زنبور عسل یا شش‌ضلعی معروف واندا (HEX) وجود دارد. اولین نکته، مربوط به مدارک تایلر هیوارد در دفترش است که به شکل شش‌ضلعی دیده می‌شود. نکته بعدی مربوط به شمایل شهر وست‌ویو است که آن‌ هم به شکل شش‌ضلعی است و یادآور یکی از قدرت‌های واندا به نام هکس یا شش‌ضلعی می‌باشد.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

برد اطلاعات SWORD و سوالات مطرح‌شده توسط جیمی وو پر از اشارات جالب به جهان MCU هستند. به طور مثال جیمی وو سوالی از وجود اسکرول‌ها مطرح کرده است. اسکرول‌ها موجوداتی فضایی هستند که اولین بار توسط کاپیتان مارول و نیک فیوری در فیلم کاپیتان مارول دیده شدند و اهداف مختلفی دارند. اسکرول‌ها یک قابلیت ویژه به نام تغییر شکل به هر موجودی دارند و جیمی وو احتمال وجود آن‌ها را نیز در نظر گرفته است. در بخش اطلاعات هویتی سیتکام، تنها اگنس است که هیچ اطلاعاتی از او موجود نیست. هر چند که هیچ اطلاعاتی از داتی پیدا نشده است و باید منتظر قسمت‌های بعدی وانداویژن بود. نبود کارت شناسایی و داده برای اگنس، مورد قابل‌توجهی برای آگاتا هکنس بودن اوست که در بررسی قسمت‌های پیش اشاره شد. در کنار پرونده اگنس، شخصیت نورم قرار دارد که توضیحات مشکوکی زیر اطلاعات‌اش نوشته شده است: «ابیلاش تاندون برای پدر و خواهرش نگران است. این اطلاعات زمانی به دست آمد که ویژن او را بیدار کرد.» سوال این جاست که دقیقا چه زمانی ویژن کسی را بیدار کرده است؟ ویژن چگونه به حباب وست‌ویو آگاهی پیدا کرده است؟ در تریلر سریال، سکانسی داریم که ویژن دست روی سر اگنس گذاشته و اگنس به زنده‌بودن ویژن شک می‌کند ولی هنوز مدارک بیشتری برای اثبات چگونگی بیداری ویژن و ساکنین وست‌ویو وجود ندارد.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو

مطلب مرتبط  برادران روسو به بازگشت احتمالی بازیگر Iron Man اشاره کرده‌اند

جیمی وو همان شخصی بود که در اپیزود دوم سریال وانداویژن برای برقراری ارتباط با واندا از طریق رادیو تلاش می‌کرد اما در نمایش زخمی‌شدن دست داتی به دنبال شکستن لیوان، سکانس کات می‌خورد یا در نمایش پرت کردن مونیکا به وسیله نیروی واندا، صحنه‌ی مربوطه حذف شده و شاید واندا با ایجاد یک موج معکوس، بخش‌های مورد نظر را قطع کرده باشد. مگر واندا این واقعیت جداگانه را برای آسایش خود نساخته است؟ پس چرا باید سیگنال‌هایی به خارج از حباب وست‌ویو ارسال شود یا موقعیت‌های غیرعادی سانسور شوند؟ این‌ها سوالاتی است که امیدواریم SWORD پاسخی برایشان پیدا کند.

صحنه‌ی تکان‌دهنده‌ای وجود دارد که در اپیزود پیش از آن بی‌خبر بودیم که این صحنه مربوط به بازگشت ویژن به خانه، بعد از خروج مونیکا از وست‌ویو است. ویژن با همان چهره‌ی مرده و رنگ‌پریده‌ی خود از Avengers: Infinity War پشت واندا قرار گرفته و قند را در دل واندا و مخاطبان آب می‌کند. واندا شوکه شده و ویژن هم نگران به نظر می‌رسد. از طرفی ویژن در پایان اپیزود، نگاه‌های مشکوکی را با دوربین رد و بدل می‌کند و به هیچ وجه آرامش قسمت‌های پیشین سریال WandaVision را ندارد. به مونیکا رمبئو برگردیم که اکنون از حباب سیتکامی خارج شده است. جالب توجه است که لباس‌های مونیکا هیچ تغییری نداشته‌اند و هویت سیتکامی خود را حفظ کرده‌اند اما شاید بزرگ‌ترین دلیل آن، تبدیل شدن مونیکا رمبئو به اسپکتروم (Spectrum) است که می‌تواند بنیان‌گذار وقایع فیلم کاپیتان مارول بعدی باشد. حالا باید دید که این مسیر پر رمز و راز به کجا خواهد رسید و چه تاثیراتی بر پروژه‌های آینده مارول خواهد داشت.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، «وانداویژن» قرار است پایه‌گذار ستون اصلی مارول برای آثار سینمایی و تلویزیونی آینده باشد. ورود مردان ایکس و جهش‌یافته‌ها یکی از اهداف بلندمدت مارول بود که سال‌ها برایش انتظار کشیده است. در کنار مردان ایکس، قرار است شاهد جهان‌های موازی ناشی از وقایع Avengers: End Game و پس از آن باشیم.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو
تیتراژ سیتکامی اپیزود پنجم با قلم جادویی (هکس) واندا و الهام از سیتکام‌های Growing Pains ،Full House و Family Ties در دهه 80 رقم می‌خورد. در قسمت گذشته تولد بیلی و تامی را دیدیم. همچنین شاهد مونتاژی از تصاویر واقعی الیزابت اولسن با پرچم سوکویا هستیم. از طرفی با تصاویر خیالی و عجیب کودکی ویژن روبرو می‌شویم. قسمت پنجم سریال WandaVision میخ اول را محکم می‌کوبد و از همان دقایق آغازین خیره‌کننده ظاهر می‌شود. واندا در تلاش است که با قدرت‌هایش، بیلی و تامی را ساکت کند اما این قدرت‌ها روی بچه‌ها تاثیر ندارد. شاید علت نبود هیچ بچه‌‌ی دیگر در وست‌ویو، عدم کنترل ذهنی واندا روی آن‌ها باشد. اگنس در رفتاری عجیب به شکل یک بازیگر حرف می‌زند و انگار که واندا را کارگردان سیتکام می‌داند. اگنس به هر دلیلی این کار را برای نزدیکی بیشتر به واندا می‌کند. واندا هم لزومی نمی‌بیند تا مانع اهداف اگنس شود، اما این ویژن است که اپیزود به اپیزود نگران و آشفته‌تر به نظر می‌رسد. توجیهات واندا برای اتفاقات اطراف وست‌ویو هم قابل پذیرش نیست. در طول چند دقیقه، بیلی و تامی پنج سال بزرگ‌تر می‌شوند.

نتایج آزمایش‌های مونیکا رمبئو، نکات خاصی را نشان نمی‌دهد و اسکن بدن، صفحه‌ای سفید است که تبدیل شدن مونیکا به اسپکتروم را قوت می‌بخشد. در گردهمایی اعضای کلیدی SWORD به ریاست تایلر هیوارد، جیمی وو اطلاعات اولیه را بیان می‌کند ولی هیوارد، حرف او را قطع می‌کند و در ادامه شاهد یک تدوین هوشمندانه هستیم که دارسی لوئیس اسم هیوارد را به زبان آورده و هیوارد از واژه تروریست استفاده می‌کند. هنوز احتمال‌های زیادی برای هویت حقیقی هیوارد وجود دارد. هیوارد می‌تواند از اسکرول‌ها، یک مامور هایدرا یا حتی مفیستو باشد. هیوارد با آگاهی به دزدیدن ویژن توسط واندا در نه روز پیش، هم‌اکنون این اتفاق را در میان می‌گذارد. چرا هیوارد بعد از نه روز باید به این موضوع اشاره کند؟ در قسمت قبل سریال WandaVision دیدیم که هیوارد از نانو تکنولوژی و هوش مصنوعی حرف زد. حال در ویدیوی نه روز پیش از واندا، تکه‌های بدن ویژن را می‌بینیم که در آزمایشگاه SWORD پخش و پلا شده‌اند.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو
به سیتکام برگردیم. جایی که بیلی و تامی، سگی را پیدا کرده‌اند. این سگ که کمی بعد اسپارکی (Sparky) نامیده می‌شود، داستان‌های تاریکی در برخی از کمیک‌های مخصوص آن وجود دارد که اغلب به نتایج بدی منتهی می‌شوند. بیلی و تامی نسبت به نگه داشتن اسپارکی اصرار می‌کنند. دوقلوها دست به بزرگ‌شدن می‌زنند. در واقع با فرار از احساسات، بیلی و تامی سن خود را تغییر می‌دهند. با نزدیکی اگنس و بی‌توجهی واندا و استفاده از قدرت‌هایش در مقابل اگنس، ویژن روز به روز از واندا دورتر می‌شود.

همان‌طور که از گذشته‌ی واندا می‌دانیم، غالب قدرت‌های واندا ناشی از سنگ ابدیت (Infinity) است. قدرت‌های کاپیتان مارول هم از این سنگ ناشی می‌شود. اما چه دلیلی برای پاسخ سرد مونیکا به دارسی لوئیس و جیمی وو درباره کاپیتان مارول وجود دارد؟ لباس‌های تغییرشکل‌یافته‌ی مونیکا پس از وقایع اپیزودهای قبل، ضدگلوله شده‌اند و مشخص‌کننده تاثیرات اتفاقات سیتکامی روی هر شخصیت درون وست‌ویو است.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو
سازمان Sword از طریق ایمیل با کارمندان شرکت ویژن ارتباط برقرار می‌کند تا ویژن بیش از پیش به دنبال کنار هم قرار دادن پازل‌ها باشد. ویژن، نورم را از توهم واندا بیدار می‌کنند اما نورم بی‌قرارتر از آن است که جوابی جامع و دقیق به ویژن دهد اما حدس ویژن به سمت واندا جریان پیدا می‌کند.
همچنین Sword با ارسال یک پهباد بزرگ‌تر مجهز به دوربین، سعی در مذاکره با واندا دارد. واندا به عنوان هشدار آخر، با شکل و شمایل Avengers: End Game به سراغ Sword می‌آید و با قدرت‌اش، سربازان Sword را به سمت هیوارد نشانه می‌گیرد. واندا پس از این هشدار، دیوار خیالی وست‌ویو را محکم‌تر کرده و با خشم به سیتکام برمی‌گردد.

در تبلیغ میانی این اپیزود سریال WandaVision ، دستمال‌های پارچه‌ای لاگوس (Lagos) یادآور بزرگ‌ترین شهر نیجریه یعنی لاگوس است. در Captain America: Civil War  واندا به اشتباه، ساختمان بزرگی را در این شهر ویران می‌کند و جان تعدادی از انسان‌های بی‌گناه گرفته می‌شود. این تبلیغ به نوعی فرار از عذاب وجدان واندا پس از آن حادثه تلخ است.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو
اسپارکی به طرز مشکوکی ناپدید می‌شود. در کمال شگفتی اسپارکی به دست اگنس، از بوته‎‌ها خارج می‌شود اما نفسی برای کشیدن ندارد. شاید بخواهیم انگشت اتهام را به سمت اگنس بگیریم ولی دلایل قطعی برای اثبات این اتهام وجود ندارد و می‌بایست باری دیگر منتظر بمانیم. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بیلی و تامی برای فرار از احساسات و جهان حقیقی، سن‌شان را بیشتر می‌کنند. واندا پیشنهاد زنده‌کردن اسپارکی و چنین قدرتی را رد می‌کند. به هر حال واندا به‌طور مستقیم نتوانسته ویژن را زنده نگه دارد و احتمال می‌رود که ویژن به واسطه حباب وست‌ویو می‌تواند زنده باشد.

در پایان با موج جدیدی از صحنه‌های پرتنش و تکان‌دهنده همراه هستیم. ویژن با آگاهی به بخشی از حقیقت وست‌ویو، وارد بحث ناخوش‌آیندی با واندا می‌شود. واندا هم با زیرکی، تیتراژ پایانی را در تصویر نشان می‌دهد. ویژن دست از پرسش‌هایش بر نمی‌دارد. واندا، خود نیز درک درست و مشخصی از جهان اطرافش ندارد. ویژن هر چند با حرف‌های واندا، آرام شده ولی با صدای زنگ در، جهان سیتکامی واندا درهم‌تنیده‌تر از همیشه می‌شود.
نقد سریال وانداویژن | بررسی سریال Wandavision : سرآغاز مسیری نو
حضور پیترو (کوئیک سیلور) مردان ایکس به جای پیتروی اونجرز، دور از ذهن نبود اما نحوه‌ی معرفی کوئیک سیلور این حضور را شگفت‌انگیز می‌کند. حالا با تغییر پیترو می‌توانیم با قطعیت ورود برخی از شخصیت‌های X-Men به جهان سینمایی مارول را تایید کنیم و برای شگفتی‌های بیشتری در مولتی‌ورس آماده باشیم، اما این پیترو چقدر به واقعیت ذهنی واندا نزدیک است یا شاید مفیستوی شیطانی در پشت تمام این اتفاقات قرار گرفته؟ سوالاتی که خود واندا هم جوابی برای آن‌ها ندارد.

امیدواریم از خواندن بررسی سریال وانداویژن لذت برده باشید. نظرات‌تان را درباره سریال و اتفاقات مختلفی که در آن می‌افتد با ما در میان بگذارید و منتظر بررسی قسمت‌های بعدی سریال نیز بمانید.

برای دنبال کردن آخرین اخبار و مقالات کمیک همراه کافه کمیک باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *