معرفی ۱۰ مورد از بهترین خدایان مصر تاریخ کمیک مارول

معرفی ۱۰ مورد از بهترین خدایان مصر تاریخ کمیک مارول

از فراعنه‌های قدرتمند گرفته تا خدایان عالم اموات، این خدایان نقش مهمی در شکل‌دهی داستان‌های شخصیت‌های مارول داشته‌اند. با کافه کمیک همراه باشید تا با هم به معرفی ۱۰ مورد از بهترین خدایان مصر تاریخ کمیک مارول بپردازیم.

با وجود قدرت‌ها و توانایی‌های گسترده خدایان، تشخیص اینکه کدام یک از این خدایان برتر است، می‌تواند دشوار باشد. این خدایان چه به عنوان محافظان مورد احترام باشند و چه به عنوان فاتحان از آن‌ها بترسند، مطمئناً تأثیری ماندگار از خود به جای می‌گذارند. در این مقاله خدایان مصر باستان را بررسی خواهیم کرد که در دنیای کمیک مارول از خود اثری به جای گذاشته‌اند.

۱۰ خدای برتر مصری در تاریخ کمیک مارول

 • سوبک
 • آیسیس
 • ازیریس
 • سِت
 • آمون-را
 • خونسو
 • سِخمِت
 • اُشتور
 • توث
 • آنوبیس

در ادامه با جزئیات بیشتری به معرفی خدایان مصر می‌پردازیم.

 • سوبِک

سوبِک

سوبِک

در اساطیر مصر باستان سوبِک خدای قدرت نظامی بود و اغلب با سر کروکودیلی به تصویر کشیده می‌شد. مشابه به باست، نسخه کمیک مارول او ظاهر خزنده‌ای دارد اما در کل کمتر به آن توجه می‌شود. او منحصراً توسط فرقه کروکودیل مورد احترام است، که رقیب حکومت تی‌چالا (T’Challa) در واکاندا است.

در سرتاسر کمیک ها، فرقه کروکودیل همچنان دشمن پلنگ سیاه (Black Panther) است. آن‌ها یک بار مورلون (Morlun) را به زندگی بازگرداندند تا پادشاهی واکاندان را تضعیف کنند، اما خون آشام‌ها در نهایت علیه آنها شدند. علیرغم اینکه هیچ یک از آن‌ها به عنوان یک حریف خوب نیستند، سوبک هنوز به مبارزه با خدایان کمیک مارول ادامه نداده است.

 • آیسیس

آیسیس

آیسیس

 

آیسیس که نقش مادرانه‌ای برای مردم مصر دارد، خواهر و همسر خدای مصری اوزیریس (Osiris) است. ظاهراً او به عنوان راهنمای مراسمات تشییع جنازه مصری‌ها خدمت کرده و به روح متوفی در هنگام عبور از زندگی پس از مرگ کمک می‌کرد. با این حال در مارول، آیسیس به عنوان یک الهه حیله‌گر شناخته می‌شود که پس از قتل ست، شوهرش را مورد آزار قرار داد.

توانایی زنده کردن مردگان یکی از مهارت‌های آیسیس در کمیک است که با ریشه‌های باستانی او مطابقت دارد. او همچنین همسرش ازیریس را هنگامی که توسط ثور (Thor) و اودین (Odin) در دوره کنونی کمیک‌های مارول آزاد شد، همراهی کرد. همانطور که در نسخه ۱۹۷۵ اولین سریال انفرادی او نشان داده شد، او و اُزیریس نقش مهمی در کمک به ثور در پیروزی او بر ست ایفا کردند.

 • اُزیریس

اُزیریس

اُزیریس

بینندگان مون نایت (Moon Knight) احتمالاً با اُزیریس آشنا هستند زیرا آواتار خدا نقش مهمی به عنوان رئیس شورای اِنید (Ennead) دارد. خدا در اِنید به عنوان خدای مردگان، جایگاهی حیاتی دارد، اگرچه او پوست سبز متمایز هیروگلیف (hieroglyphs) را ندارد. پس از ترور شدنش توسط برادرش ست، خدا توسط آیسیس دوباره زنده شد.

اُزیریس، یکی از خدایان مصری که به خدایان نورس (Norse) در شکست دادن ست کمک کرد، با ثور و اودین نیز تعامل داشت. بعدها شیطان، با نام مستعار مردوک کوریوس (Marduk Kurios)، به دنبال زنده کردن او بود اما دایمون هلستروم (Daimon Hellstrom) او را متوقف کرد. همانطور که آواتار او توسط آمیت (Ammit) در مون نایت کشته شد، شاید اُزیریس دوباره در MCU ظاهر شود.

 • سِت

"<yoastmark

او در دنیای مارول، اغلب به عنوان یک نیروی قدرتمند و بدخواه به تصویر کشیده می‌شود. او خدای هرج و مرج، تاریکی و صحرا است و قادر به دستکاری شن و ایجاد طوفان‌های شن قدرتمند است. سِت همچنین به دلیل قدرت و دوام فوق بشری خود شناخته شده است و او را به حریفی ترسناک برای هر قهرمانی که از مسیر او عبور کند، تبدیل می‌نماید.

در کمیک‌ها، سِت اغلب به‌عنوان یک خدای ظالم و بی‌رحم به تصویر کشیده می‌شود که مایل است برای رسیدن به اهدافش تمام تلاش خود را بکند. او در طول سال‌ها با بسیاری از قهرمانان مارول از جمله ثور، انتقام جویان و مردان ایکس درگیر شده است. علیرغم طبیعت بدطینت، ست هنوز توسط برخی به عنوان یک خدای قدرتمند مورد احترام است و اعمال او اغلب پیامدهای مهمی برای دنیای مارول دارد.

 • آمُن-را

آمُن-را

آمُن-را

 

این خدای مصری اغلب به عنوان “را” نامیده می‌شود، اگرچه نام‌های دیگری مانند اتوم (Atum)، آمُن-را (Amon Ra) و آمون-را (Amun Ra) نیز دارد. را خدای خورشید است، برعکس کانشو (Khonshu) که او را در داستان مون نایت بسیار مهم می‌کند. اغلب از طریق آواتار معروف به سان‌کینگ (Sun King) در مارول، بسیار شبیه کانشو و مون‌نایت عمل می‌کند.

آمون-را و کانشو در طول تاریخ با هم خصومت داشته‌اند که اغلب منجر به مرگ را به دست یک مون‌نایت می‌شود. را زمانی به عنوان دشمن مارک اسپکتور (Marc Spector) بازی کرد که آواتار او، یک بیمار روانشناختی ناشناس به نام بیمار ۸۶، به نام را ویرانی به بار آورد. سان‌کینگ بار دیگر توسط مون‌نایت، که همچنین ادعای فرقه فداییان خود را داشت، مغلوب شد.

 • سِخمت

سِخمت از خدایان مصر

سِخمت از خدایان مصر

سِخمت که اغلب به عنوان خدای شیر شناخته می شود، خواهر باست، خدایی که از واکاندا محافظت می کند، بود. سِخمت فقط توسط فرقه های دورافتاده مورد احترام بود، در حالی که باست به عنوان یک خدا در ملت آفریقا به شهرت رسید. او هنگامی که خشم خود را بر روی زمین پراکنده کرد، سرانجام به مقام الهه جنگ رسید و از خود به عنوان “بانوی قتل” یاد کرد.

خدای شیر، به دشمنی عادی برای پلنگ سیاه تبدیل می‌شود. سِخمت پس از شکست توسط انتقام جویان، از نبردهای دنیای کمیک مارول کنار رفت. در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War)، تی چالا به او به عنوان یکی از دو خدای واکاندان اشاره می‌کند که از ارواح متوفی در زندگی پس از مرگ استقبال می‌کنند.

 • خونسو

خونسو

خونسو

خونسو خدای ماه، یکی از شناخته شده‌ترین خدایای مصری در کمیک‌های مارول است. خونسو از نزدیکان ثوث و خالق زندگی جدید اساطیر مصری در دنیای واقعی بود. اواتارهای او در Moon Knight شناخته شده‌ترین شخصیت مارول در مورد این خدای مصری است. مارک اسپکتور توسط خونسو از مرگ قریب الوقوع نجات یافت و پس از آن به عنوان شوالیه ماه جدید منصوب شد.

 •  اُشتور

 اُشتور

اُشتور

بر اساس اساطیر مارول، اُشتور، یکی از اولین اشکال حیات زمین و یکی از قدیمی‌ترین خدایان سیاره است. آگاموتو (Agamotto) توسط اُشتور مهربان باردار شد، که بعدها او را بزرگ کرد تا اولین جادوگر عالی و مخترع چشم آگاموتو دکتر استرنج شود. از اُشتور به عنوان نویسنده کتاب ویشانتی (Vishanti) در جهان استرنج نیز یاد می‌شود.

او علیرغم اینکه یک خدای واقعی مصری نبود، در حالی که خود را به عنوان معات (Ma’at)، خدای حقیقت نشان می‌داد، به عناد پیوست. معات توسط تمدنی از مردان پرنده که در دوران باستان آکاه معات در زمان فرمانروایی اشتور ساکن بودند، مورد احترام بود. بیایید بگوییم که اُشتور مسئولیت بسیاری از شخصیت‌های قوی در دنیای مارول را بر عهده دارد.

 • توث
توث

توث

در چندین سری کتاب‌های مصور، توث که متعلق به اوگداد (Ogdead)، جد انعاد در اساطیر مصر بود، نقش مهمی دارد. خدا که حامی دانش، علم و هنر است، مسئولیت خدای ماه را با کانشو به اشتراک می‌گذارد. او به عنوان میانجی بین خدایان و متحد «را» خدمت کرد که بخش مهمی از موقعیت او در اساطیر مصر بود.

توث مانند بسیاری از خدایان مصری، مسئولیت ارزیابی ارواح وارد شده به زندگی پس از مرگ برعهده‌اش بود. کسانی که به دوعات (Duat) نرسیدند، توسط آمیت (Ammit) خورده می‌شوند. توث در نهایت توانست تا قرن پنجم در کنار باست و پتاه (Ptah) از مورد تحسین مصری‌ها بودن، به مورد احترام واکاندان‌ها (Wakandans) بودن تغییر کند.

 • آنوبیس

آنوبیس از خدایان مصر

آنوبیس از خدایان مصر

تاوارِت (Tawaret) در سریال مون نایت موقعیتی مشابه با آنوبیس (Anubis) در اساطیر مصر و همچنین کمیک‌های مارول دارد. از آنجایی که او خدای مرگ بود، قلب ارواح را وزن می‌کرد تا ببیند آیا آن‌ها شایسته زندگی پس از مرگ هستند یا نه. در اسطوره شناسی واقعی، او معمولاً با خدای یونانی عالم اموات، هادس (Hades) مرتبط است.

آنوبیس که در کمیک‌های مارول با نام هل‌استورم (Hellstorm) شناخته می‌شود، دشمن مهم دیمون هل‌استورم (Daimon Hellstrom) است. آنوبیس در بازی Son of Satan با هل‌استورم مبارزه می‌کند که با یک قاتل به نام مایند‌استار (Mindstar) شریک می‌شود. اگرچه پسر شیطان هنگامی که ظاهر شغال را به خود می‌گیرد با یک مخالف قوی روبرو می‌شود اما در نهایت مغلوب شده و مجبور می‌شود تا بندگان انسانی خود را آزاد کند.

آخرین مقالات کمیک بوکی را در کافه کمیک بخوانید.

منبع: gobookmart

 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

معرفی ۱۰ مورد از بهترین خدایان مصر تاریخ کمیک مارول
 • نام: مارول کامیکس
 • سال تاسیس: 1938
 • موسس: مارتین گودمن
 • کشور: آمریکا
 • حوزه فعالیت: کتاب کامیک
 • درآمد: ۱۲۵٫۷ میلیون دلار آمریکا ( 2007)