معرفی شخصیت بلو بیتل + بهترین کمیک‌های این شخصیت

معرفی شخصیت بلو بیتل

بلو بیتل یکی از قهرمانان دنیای دی‌سی است که از سال 1939 تا به امروز تغییرات زیادی را تجربه کرده است. در برخی کمیک‌ها، اسکرب بلو بیتل به عنوان یک شخصیت باستانی معرفی شد که به صاحب خود توانایی‌های خاصی هدیه می‌دهد و در برخی کمیک‌ها بیگانه‌ای است که از آسمان‌ها به زمین آمده است. در این مقاله از کافه کمیک قصد داریم به بررسی شخصیت بلو بیتل و معرفی بهترین کمیک‌های آن بپردازیم، با ما همراه باشید.

بلو بیتل کیست؟

سوسک آبی یا بلو بیتل (Blue Beetle) نام سه ابرقهرمان است که از سال 1939 در کتاب‌های کمیک منتشر شده توسط شرکت‌های مختلف (فاکس کامیکس، چارلتون کامیکس، دی‌سی کامیکس) ظاهر شده‌اند. هر کدام از شخصیت‌های بلو بیتل دارای داستان و منشا متفاوتی هستند که توسط کمپانی‌های مختلف توسعه پیدا کرده‌اند.

بلو بیتل دن گرت

بلو بیتل اصلی با نام دن گرت (Dan Garret) اولین بار در شماره 1 کمیک Mystery Men Comics از فاکس کامیکس ظاهر شد. دن گرت یک پلیس تازه کار بود که لباس ضد گلوله مخصوصی می‌پوشید و ماده‌ای به نام ویتامین 2X مصرف کرد که به او انرژی و قدرت فوق العاده می‌داد. این شخصیت توسط چارلی نیکلاس ساخته شد، نام مستعاری که توسط یک تیم نویسندگی متشکل از جک کربی (خالق کاپیتان آمریکا)، چاک کویدرا و چارلز ویتکوسکی استفاده می‌شد.

دن گرت در دهه بعد با حضور در مجموعه کتاب مصور، یک کمیک استریپ و یک سریال رادیویی محبوبیت پیدا کرد اما متاسفانه محبوبیت او در دهه 1950 کاهش یافت. فاکس کامیکس صفحات چاپی برای برخی از داستان‌های سوسک آبی را به چارلتون کامیکس فروخت و این کمپانی داستان‌های جدیدی برای او خلق کرد. چارلتون برای بلو بیتل از نام جدید Dan Garrett استفاده کرد و تاریخچه شخصیت او را نیز تغییر داد. طبق داستان جدید چارلتون، دن یک باستان شناس است که اسکرب جادویی را پیدا می‌کند. برخورد با این اسکرب جادویی به او قدرت‌های فوق ‌العاده‌ای داده که از آن‌ها برای اهداف خود استفاده می‌کند.

بلو بیتل کیست؟

بلو بیتل کیست؟

بلو بیتل تد کرد

در طول دهه 1960 دنیای جدیدی برای این شخصیت ایجاد شد و نام دن گرت به تِد کُرد (Ted Kord) تغییر کرد. در سال 1966 چارلتون کامیکس تد کرد را به عنوان بخشی از خط Captain Atom معرفی کرد که توسط استیو دیتکو نوشته و تصویرسازی شده بود. در آن کمیک توضیح داده شد که کرد شاگرد دن گرت بوده و پس از ناپدید شدن ظاهری گرت، نقش سوسک آبی را بر عهده می‌گیرد. این نسخه از سوسک آبی بیش از اینکه به اسکرب متکی باشد، بر ابزارهای و تجهیزات مبارزه تکیه دارد.

کرد مخترعی است که آزمایشگاه تحقیقاتی خود را اداره کرده و با پوشیدن لباس ابرقهرمانی با تهدیدات مختلف مقابله می‌کند. این شخصیت تا سال 1983 از دنیای کمیک‌ها غایب بود تا اینکه AC Comics سری Americomics خود را منتشر کرد. در این کمیک، کرد نام سوسک آبی را به گرت واگذار کرد.

پس از آن دوباره شخصیت بلو بیتل به کمپانی دیگری فروخته شد. در حقیقت دی سی کامیکس حقوق نام این ابرقهرمان را از چارلتون کامیکس خریداری کرد. در سال 1986 دی سی کامیکس اولین سری سوسک آبی خود را منتشر کرد. این امر سوسک آبی را در دنیای مشترک دی‌سی قرار داده و به او اجازه داد تا با دیگر شخصیت‌های اصلی ارتباط برقرار کند.

کرد در این نسخه یک صنعت‌گر میلیاردر بود که در لیگ عدالت حضور دارد. همراهی کرد با تیم به او اجازه داد تا با بوستر گلد دوست شود. بلو بیتل و بوستر گلد با هم بخشی از تیم Extreme Justice را تشکیل دادند. در نهایت این نسخه از سوسک آبی سال 2005 و در کمیک Infinite Crisis درگذشت.

چگونه جیمی ریس به سوسک آبی تبدیل شد؟

دی‌سی در سال 2006 جیمی رِیِس (Jaime Reyes) را به عنوان سوسک آبی جدید در شماره سوم کمیک Infinite Crisis معرفی کرد. این شخصیت یک نوجوان لاتین تبار از تگزاس بود که پس از برخورد با اِسکربی که قبلاً متعلق به تد کورد بود، ردای سوسک آبی را به تن می‌کند. اگرچه او اغلب از مشکلاتی که خانواده و دوستان‌اش با آن روبرو هستند شکایت می‌کند اما احساس مسئولیت قوی داشته و برای کمک به آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کند. هویت لاتین جیمی در کمیک‌ها برجسته بوده و خانواده سنتی لاتین را به نمایش می‌گذارد.

جیمی پس از پیدا کردن اسکرب بیگانه، آن را به خانه خود می‌برد. زمانی که می‌خوابد اسکرب با ستون فقرات او پیوند خورده و ورژن جدید بلو بیتل خلق می‌شود. بوستر گلد در ابتدا تلاش می‌کند تا اسکرب را بدست آورد اما در نهایت تسلیم شده و جیمی را برای یک ماموریت فضایی استخدام می‌کند، زیرا بیتل برای مکان یابی ماهواره مورد نیاز است.

در مارس 2006، بلو بیتل سری ماهانه خود را با Green Lantern Guy Gardner به عنوان یک آنتاگونیست آغاز کرد. این شخصیت از زمان اولین حضورش در دنیای کمیک‌های دی‌سی در لیگ بین‌المللی عدالت، تیتان‌های نوجوان، عدالت جوان نیز حضور داشت. جیمی بر خلاف شخصیت‌های دیگر نظیر مرد عنکبوتی تلاش نمی‌کند که هویت خود را از والدینش مخفی نگه دارد زیرا در همان شروع به کارش به عنوان یک قهرمان، مجبور می‌شود تا یک سال را دور از زمین بگذارند.

یکی از مهم‌ترین اتفاقات در داستان‌های بلو بیتل جیمی، مبارزه با ریچ (Reach) است. ریچ نژاد بیگانه سازنده اولیه اسکرب بوده و مخالف نگهبانان گرین لنترن هستند. در واقع اسکرب با این هدف خلق شد که بر زمین تسلط پیدا کند اما پس از پیوند با جیمی، اسکرب هویت مستقلی پیدا کرده و نام کاجی دا (Khaji Da) را به خود داد؛ در نتیجه نقشه ریچ با شکست مواجه شد.

سریال 2009 سری کمیک‌های Blue Beetle توسط دی‌سی کنسل شد اما پس از آن چندین حضور کوتاه در کمیک‌هایی نظیر Teen Titans و Justice League: Generation Lost داست. در سال‌های 2011 و 2016 دو سری کوتاه به این شخصیت داده شد که در سری 2016، منشا اسکرب دچار تغییر شد. در این کمیک‌ها اسکرب به جای اینکه نژادی بیگانه باشد، با جادو در ارتباط است.

قدرت سوسک آبی جیمی ریس

جیمی در روزهای اولیه‌اش به عنوان سوسک آبی، کنترلی بر قدرت‌های بیتل نداشت اما به تدریج بر آن‌ها تسلط یافت. زمانی‌که خطری به وجود می‌آید، اسکرب فعال شده و زره‌ای با تکنولوژی بالا در اطراف بدنش می‌سازد. وقتی تهدید از بین رفت، سوسک دوباره خود را به ستون فقرات جیمی می‌چسباند. این زره سنگین از او در برابر ضربات قوی محافظت کرده و تجهیزات کاملی برای مبارزه دارد.

زره بلو بیتل انواع سلاح‌ها، از توپ گرفته تا تیغه‌ها و بال‌هایی که به او اجازه پرواز می‌دهند را در خود جای داده و قدرت بسیار زیادی به جیمی جوان هدیه می‌دهند. بیتل می‌تواند حالت Infiltrator Mode را نیز فعال کند، یک سیستم اضطراری که به آن اجازه می‌دهد بدون آگاهی جیمی کار کند. این حالت نسبت به دشمنان بی رحم‌تر است اما برای شرایط غیر منتظره استفاده می‌شود زیرا نه جیمی و نه بیتل دوست ندارند از آن استفاده کنند. علاوه بر آن این زره قادر است جادو را خنثی کرده و نامرئی‌ها را نمایش دهد.

جیمی در روزهای اول پیوندش با بلو بیتل کنترل زیادی بر روی قدرت‌های خود ندارد. در واقع پتانسیل کامل لباس را نمی‌شناسد و همین موضوع قدرتش را کاهش می‌دهد اما به مروز زمان و بهبود رابطه جیمی با اسکرب، قدرت او به حداکثر رسیده و بر ابزارهای زره تسلط پیدا می‌کند.

معرفی بهترین کمیک‌های بلو بیتل

معرفی بهترین کمیک‌های بلو بیتل

معرفی بهترین کمیک‌های بلو بیتل

اگر اهل خواندن کمیک هستید، بدون شک مطالعه کمیک‌های شخصیت Blue Beetle جذابیت زیادی برای شما خواهد داشت. همانطور که در این مقاله گفته شد، این شخصیت راه دور و درازی را طی کرده و تغییرات مختلفی بر روی آن اعمال شده است. اگر تمایل دارید پیش از تماشای فیلم بلو بیتل برترین کمیک‌های سوسک آبی را بخوانید، در این بخش با ما باشید تا به بررسی آن‌ها بپردازیم.

 1. کمیک Blue Beetle – سال 1964

این کمیک داستان باستان شناسی به نام دن گرت را به تصویر می‌کشد که برای کاری به مصر سفر می‌کند. دن می‌تواند از جادو استفاده کند و تبدیل به سوسک آبی شود؛ ابرقهرمانی که با دشمنان سراسر دنیا می‌جنگد. دشمنان او در این کمیک، مومیایی‌ها هستند. سوسک آبی امروزی داستانی کاملا متفاوت با کمیک Blue Beetle سال 1964 دارد اما اگر دوست دارید با تغییرات شخصیت او آشنا شوید، این کمیک گزینه مناسبی خواهد بود.

شماره 83 کمیک Captain Atom

شماره 83 کمیک Captain Atom

 

 1. شماره 83 کمیک Captain Atom

تد کرد در شماره 83 کمیک Captain Atom ظاهر می‌شود، فردی ثروتمند که با لباس سوسک آبی خود به مبارزه با جنایتکاران می‌پردازد. کرد مانند گرت قدرت‌های فوق‌العاده‌ای ندارد اما از هوش و منابع باورنکردنی خود برای توسعه تجهیزات و تبدیل شدن به سوسک آبی استفاده می‌کند.

کمیک Booster Gold: Blue & Gold

کمیک Booster Gold: Blue & Gold

 

 1. کمیک Booster Gold: Blue & Gold

در این سری دوستی طولانی مدن بوستر گلد با تد بازگو می‌شود. این دو پس از ایجاد یک رابطه دوستی صمیمانه، با یکدیگر همکاری کرده و از مردم و جهان محافظت می‌کنند. این کمیک داستان‌های شگفت انگیزی برای گفتن دارد و به شما اجازه خواهد داد بیشتر با شخصیت بلو بیتل آشنا شوید.

 1. کمیک Countdown to Infinite Crisis

در کمیک Countdown to Infinite Crisis تد متوجه می‌شود که چیزی درست نیست، شخصی پول زیادی از او دزدیده و هیچ اثری از اون یافت نمی‌شود. او مشکلش را با لیگ عدالت در میان می‌گذارد اما هیچ کس نمی‌خواهد به او کمک کند. پس از آن خود بلو بیتل دست به کار شده و به دنبال دزد پول‌ها می‌گردد. این سری داستان، تلاش‌های تد را به تصویر می‌کشد و مطالعه آن برای دوستداران این شخصیت لذت بخش خواهد بود.

 1. شماره 3 تا 5 کمیک Infinite Crisis

برای آشنایی با بلو بیتلی که دی‌سی در فیلم آینده خود به تصویر می‌کشد، باید از کمیک Infinite Crisis شروع کنید. جیمی یک دانش آموز دبیرستانی است که یک اسکرب را پیدا کرده و با اون پیوندی برقرار می‌کند. در این کمیک او می‌آموزد که چگونه باید از قدرت‌های خود به عنوان سوسک آبی استفاده کرده و ارتباط بهتری با زره بلو بیتل پیدا کند.

 1. کمیک Shellshocked

جیمی پس از مدتی درگیری با شخصیت جدید خود، بالاخره تصمیم می‌گیرد واقعیت را با خانواده‌اش در میان بگذارد. بسیار از خوانندگان کمیک Shellshocked را بهترین خط داستانی بلو بیتل می‌دانند. ممکن است برخی افراد با این نظریه مخالف باشند اما این کمیک نشان می‌دهد جیمی و خانواده‌اش چگونه با سوسک آبی کنار می‌آیند.

 1. کمیک Metamorphosis

در کمیک Metamorphosis جیمی تماش تلاش خود را می‌کند تا بتواند کنترل اسکرب را به دست بگیرد. اسکرب قصد دارد جهان را نابود کرده و جیمی در تلاش است تا از جهان مبارزه کند، دیدن مبارزه این دو جذابیت‌های زیادی به داستان می‌افزاید.

 1. کمیک The More Things Change

یکی از بهترین سری داستان‌های بلو بیتل در کمیک The More Things Change عنوان می‌شود. در این خط داستانی جیمی تلاش زیادی می‌کند تا راه درست را دنبال کند اما درست مانند هر انسان دیگری، مرتکب خطا می‌شود. او انواغ تغییرات فیزیکی و ذهنی را تجربه کرده و مجبور است بهترین تصمیمات را با توجه به شرایط بگیرد.

کمیک Boundaries بلو بیتل

کمیک Boundaries بلو بیتل

 

 1. کمیک Boundaries

بیگانگان تصمیم دارند به زمین حمله کنند. جیمی باید از زمین و مردم در مقابل این تهدید محافظت کرده و از قدرت‌های خود برای مقابله با بیگانگان استفاده کند. آیا سوسک آبی می‌تواند بین زندگی شخصی و ابرقهرمانی خود تعادل برقرار کند؟

 1. کمیک Blue Diamond

در کمیک Blue Diamond جیمی به یک سفر فضایی می‌رود. او با با چندین ابرقهرمان دیگر متحد شده و از قدرت‌های خود برای مبارزه با تهدیدها استفاده می‌کند. شاید نتوان این کمیک را بهترین در این لیست دانست اما مطمئنا مطالعه آن جذابیت زیادی خواهد داشت.

سخن پایانی

بلو بیتل یکی از شخصیت‌های شناخته شده دنیای کمیک است که 18 آگوست 2023 در سینماها اکران می‌شود. این شخصیت پتانسیل بالایی داشته و بدون شک تماشا و خواندن آثار آن برای مخاطبان فیلم‌های ابرقهرمانی جذاب خواهد بود. فیلم ساخته شده در دنیای دی‌سی، بر روی سومین سوسک آبی، جیمی تمرکز داشته و انتظار می‌رود که انتظار طرفداران این شخصیت را برآورده سازد.

آخرین مقالات کمیک بوکی را در کافه کمیک بخوانید.

 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

معرفی شخصیت بلو بیتل + بهترین کمیک‌های این شخصیت
 • نام : دن گرت، تد کرد، جیمی ریس
 • خالق : چارلز نیکلاس، جان راجرز
 • اولین اثر : میستری من کامیکس شمارهٔ ۱ (اوت ۱۹۳۹)
 • متعلق به کمپانی : فاکس کامیکس، چارلتون کامیکس، دی‌سی کامیکس
 • لقب ها :
 • محل تولد : زمین - تگزاس
 • معروفترین آثار : Blue And Gold (2021) Blue Beetle: Rebirth (2016) Booster Gold: Blue And Gold (2008) Blue Beetle Vol 8. (2011) Blue Beetle (2006)
 • قابلیت ها : پرواز ، قدرت، سرعت و پایداری افزایش یافته، استفاده از سلاح‌های مختلف، ترجمه زبان بیگانه
 • شغل : نوجوان دبیرستانی / دانشمند
 • حالت های دیگر : Blue Beetle (Earth-11) · Blue Beetle (Earth-18) · Blue Beetle (Kingdom Come) · Blue Beetle (Young Justice Animated) · Blue Beetle I · Blue Beetle II (Ted Kord)
 • همکاران: Justice League Teen Titans Booster Gold Extreme Justice
 • دشمنان: Black Beetle La Dama Maxwell Lord The Reach Jarvis Kord Overthrow