ابرقهرمانان زامبی | کدام ابرقهرمانان زامبی شده‌اند؟

ابرقهرمانان زامبی | کدام ابرقهرمانان زامبی شده‌اند؟

ایده تبدیل ابرقهرمانان به زامبی‌ها در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای محبوب شده و بسیاری از ناشران کتاب‌های مصور به روش‌های مختلف این مفهوم را بررسی می‌کنند. با کافه کمیک همراه باشید تا به معرفی ابرقهرمانان زامبی بپردازیم.

ابرقهرمانان با اعمال قهرمانانه و توانایی‌های مافوق بشری که الهام بخش نسل های گوناگونی شده همیشه بخشی از فرهنگ عامه بوده‌اند. با این حال ایده ابرقهرمانان زامبی مفهوم نسبتا جدیدی است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته.

از شخصیت‌های محبوب مارول و دی سی گرفته تا شخصیت‌های جدید، این قهرمانان مرده همچنان مخاطبان را مجذوب خود می‌کنند و تغییری منحصربه‌فرد در ژانر کلاسیک ابرقهرمانی ارائه می‌دهند. چه از طرفداران ژانر ترسناک باشید و یا صرفا به دنبال چیز جدیدی هستید، این ابرقهرمانان زامبی قطعا ارزش بررسی دارند. در این مقاله به بررسی چند نمونه از محبوب‌ترین خطوط داستانی کتاب‌های کمیک که تمرکزشان بر تبدیل ابرقهرمانان محبوب به زامبی‌های تشنه‌ی مغز بوده می‌پردازیم.

زامبی‌های مارول (Marvel Zombies)

ابرقهرمانان زامبی مارول

ابرقهرمانان زامبی مارول

 

زامبی‌های مارول یک مجموعه کتاب کمیک منتشر شده توسط مارول نوشته رابرت کرکمن (Robert Kirkman) و تصویرگری شان فیلیپس (Sean Phillips) است. داستان این مجموعه در دنیایی موازی می‌گذرد که تقریباً همه ابرقهرمانان توسط یک ویروس آلوده شده‌اند و آن‌ها را به زامبی‌های گوشت‌خوار تبدیل کرده. این مجموعه کمیک شخصیت‌های محبوبی مانند مرد عنکبوتی، وولورین و کاپیتان آمریکا را در میان دیگران به نمایش می‌گذارد که برای زنده ماندن در این دنیای پسا آخرالزمانی تلاش می‌کنند.

اولین شماره از Marvel Zombies در اکتبر ۲۰۰۵ منتشر شد و بلافاصله مورد توجه طرفداران قرار گرفت. محبوبیت این مجموعه منجر به انتشار چندین مجموعه دیگر از جمله Marvel Zombies 2، Marvel Zombies 3 و Marvel Zombies Return شد.

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های Marvel Zombies این است که چگونه شخصیت‌های دوست‌داشتنی را می‌گیرد و آن‌ها را به نسخه‌های هیولامانند از خود تبدیل می‌کند. مثلا در شماره اول مرد عنکبوتی به این ویروس آلوده شده و تبدیل به یک زامبی می‌شود. او هنوز برخی از احساسات انسانی خود مانند عشق به همسرش مری جین را حفظ کرده است اما قادر به کنترل گرسنگی خود برای گوشت انسان نیست.

شخصیت‌های دیگر نیز دستخوش تغییرات مشابهی می‌شوند. ولورین تبدیل به یک زامبی با پنجه‌های استخوانی قابل جمع شدن و کاپیتان آمریکا به یک زامبی با سپر ساخته شده از استخوان تبدیل می‌شود. حتی گالاکتوس، یکی از قدرتمندترین موجودات در دنیای مارول، آلوده و به یک زامبی کیهانی تبدیل شده است.

چیزی که زامبی‌های مارول را بسیار جذاب می‌کند این است که جنبه تاریک‌تر ابرقهرمانی را بررسی می‌کند. این شخصیت‌ها که زمانی به قهرمانی و از خودگذشتگی شهرت داشتند، اکنون گرسنگی سیری ناپذیر برای گوشت انسان دارند. این یک یادآوری واضح است که حتی با فضیلت‌ترین قهرمانان نیز می‌توانند تسلیم غریضه‌های پست خود شوند.

قهرمانانی که در زامبی‌های مارول به زامبی تبدیل شدند

marvel zombies superheroes

برخی از محبوب‌ترین قهرمانان دنیای مارول در مجموعه زامبی‌های مارول به زامبی تبدیل می‌شوند. در ادامه به برخی از نمونه‌های قابل توجه آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مرد عنکبوتی

در اولین شماره از Marvel Zombies، مرد عنکبوتی توسط نسخه زامبی زنبورک (Wasp) گاز گرفته و به ویروس آلوده می‌شود. او یکی از معدود زامبی‌هایی است که کمی از انسانیت خود را حفظ کرده، اما قادر به کنترل گرسنگی خود برای گوشت انسان نیست.

 • وولورین

وولورین در سری Marvel Zombies به یک زامبی با پنجه‌های استخوانی جمع شونده تبدیل می‌شود. او نقش اصلی را در خط داستان ایفا می‌کند و گروهی از زامبی‌ها را هدایت می‌کند تا به بازماندگان حمله کنند.

 • کاپیتان آمریکا

کاپیتان آمریکا با سپر ساخته شده از استخوان در این سری کمیک زامبی‌های مارول به یک زامبی تبدیل می‌شود. او به عنوان رهبر انتقام‌جویان زامبی عمل می‌کند و یکی از شخصیت‌های اصلی این مجموعه است.

 • هالک

هالک پس از آلوده شدن به ویروس در مجموعه دوم Marvel Zombies به زامبی تبدیل می‌شود. او قدرت و استقامت خود را حفظ می‌کند اما گرسنگی سیری ناپذیر برای گوشت انسان نیز در او برانگیخته شده است.

 • هاکای

هاکای در مجموعه سوم Marvel Zombies پس از آلوده شدن به ویروس تبدیل به یک زامبی می‌شود. او مهارت‌های تیراندازی با کمان خود را حفظ می‌کند اما عطش زیادی برای گوشت انسان دارد.

سیاه‌ترین شب (Blackest Night)

سیاه‌ترین شب (Blackest Night)

سیاه‌ترین شب (Blackest Night)

 

Blackest Night یک سری کمیک منتشر شده توسط دی سی نوشته جف جانز (Geoff Johns) و تصویرگری ایوان ریس (Ivan Reis) است. داستان درباره گروهی از ابرقهرمانان زامبی معروف به فانوس سیاه (Black Lanterns) می‌چرخد که از دنیای مردگان برمی خیزند و به دنبال نابودی تمام زندگان جهان هستند. از جمله قهرمانانی که به فانوس سیاه تبدیل شده‌اند می‌توان به سوپرمن، واندروومن و گرین لنترن اشاره کرد.

خط داستانی سیاه‌ترین شب از ژوئیه ۲۰۰۹ تا ژانویه ۲۰۱۰ منتشر شد و به دلیل داستان حماسی، توسعه شخصیت غنی و طراحی خیره‌کننده مورد ستایش منتقدان و هواداران قرار گرفت.

در قلب خط داستانی سیاه‌ترین شب، ایده مرگ و رستاخیز وجود دارد. در سرتاسر دنیای دی سی، شخصیت‌هایی که مرده بودند از راه‌های مختلف مانند جادو یا فناوری بیگانه به زندگی بازگردانده شدند. با این حال خط داستانی سیاه‌ترین شب عواقب زنده کردن مردگان را بررسی می‌کند.

در داستان این سری کمیک، اعضای فانوس سیاه از خود مرگ قدرت می‌گیرند و به دنبال سوزاندن قلب موجودات زنده برای سوخت رسانی به قدرتشان هستند. آن‌ها همانطور که تغذیه می‌کنند، قوی‌تر می‌شوند و تعدادشان افزایش می‌یابد. قهرمانان دنیای دی سی باید با هم متحد شوند تا جلوی فانوس های سیاه را بگیرند و از نابودی تمام زندگان جهان جلوگیری کنند.

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های داستان سیاه‌ترین شب این است که روابط بین زنده‌ها و مردگان را بررسی می‌کند. بسیاری از قهرمانانی که به فانوس سیاه تبدیل می‌شوند افرادی هستند که به شخصیت‌های زنده نزدیک بودند. به عنوان مثال، پدر هل جردن به عنوان یک فانوس سیاه زنده می‌شود و هل را مجبور می‌کند با احساسات خود در مورد مرگ پدرش مقابله کند.

قهرمانانی که در سیاه‌ترین شب به فانوس سیاه تبدیل شدند

ابرقهرمانان زامبی دی سی

ابرقهرمانان زامبی دی سی

چندین ابرقهرمان محبوب دی سی در خط داستانی سیاه‌ترین شب به فانوس سیاه تبدیل شدند. در این قسمت مقاله به برخی از نمونه‌های قابل توجه آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سوپرمن

سوپرمن پس از زنده شدن بدنش توسط دست سیاه (Black Hand) در کمیک شماره ۱ سیاه‌ترین شب به یک فانوس سیاه تبدیل می‌شود. او به عنوان یک بلک لنترن، قدرت‌ها و توانایی‌های خود را حفظ می‌کند اما گرسنگی سیری ناپذیری برای انرژی عاطفی موجودات زنده نیز دارد و به همسر خود یعنی لوئیس لین حمله می‌کند.

 • واندروومن

این شخصیت در کمیک شماره ۲ Blackest Night پس از احیا شدن بدنش توسط دست سیاه به یک فانوس سیاه تبدیل می‌شود. او به عنوان یک بلک لنترن، مهارت‌های مبارزه و قدرت مافوق بشری خود را حفظ می‌کند و به هم تیمی‌های سابق خود در لیگ عدالت حمله می‌کند.

 • گرین لنترن

چندین شخصیت مختلف که عنوان فانوس سبز را یدک کشیده‌اند در خط داستانی Blackest Night به فانوس سیاه تبدیل می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به هال جردن، جان استوارت و کایل راینر و دیگران اشاره کرد. به عنوان فانوس‌های سیاه آن‌ها هنوز حلقه‌های قدرت خود را حفظ می‌کنند اما گرسنگی سیری ناپذیر برای انرژی عاطفی موجودات زنده را نیز دارد.

 • مارشن من هانتر (Martian Manhunter)

این شخصیت در کمیک شماره ۵ Blackest Night پس از زنده شدن بدنش توسط Black Hand به یک فانوس سیاه تبدیل می‌شود. او به عنوان یک بلک لنترن توانایی‌های تغییر شکل و قدرت تله‌پاتی خود را حفظ می‌کند تا حریفانش را دچار توهم و به آن‌ها حمله کند.

 • آکوامن

این ابرقهرمان در کمیک شماره ۷ Blackest Night بعد از زنده شدن بدنش توسط Black Hand به یک فانوس سیاه تبدیل می‌شود. او به عنوان یک بلک لنترن، قدرت و توانایی مافوق بشری خود را برای نفس کشیدن در زیر آب حفظ می‌کند و به همسرش یعنی مرا (Mera) حمله می‌کند.

نکروشا (Necrosha)

نکروشا

نکروشا

 

نکروشا یک خط داستانی کمیک است که توسط مارول کامیکس در سال‌های 2009-2010 منتشر شد. خط داستانی حول شخصیت سلین (Selene) می‌چرخد، یک جهش یافته قدرتمند که توانایی جذب نیروی زندگی از دیگران را دارد. سلین ارتشی از جهش‌یافته‌های مرده به نام «اسکادران شوم» جمع‌آوری کرده است و قصد دارد از قدرت آن‌ها برای تبدیل شدن به موجودی خداگونه استفاده کند.

یکی از جنبه‌های قابل توجه نکروشا این است که چندین شخصیت را نشان می‌دهد که قبلاً در دنیای مارول مرده بودند. این شخصیت‌ها توسط سلین احیا می‌شوند و به جهش‌یافته‌های مرده‌ای تبدیل می‌شوند که به عنوان عوامل او خدمت می‌کنند. برخی از قهرمانان برجسته که در خط داستانی نکروشا تبدیل به زامبی شدند عبارتند از:

 • داگ رمزی

داگ رمزی که به نام Cypher شناخته می‌شود یک جهش یافته است که توانایی درک هر زبان یا کدی را دارد. او در طول خط داستانی X-Tinction Agenda کشته شد اما بعداً توسط سلین زنده شد و به یک زامبی تبدیل شد. او به ارتش جهش یافته زامبی‌ها پیوست و با مردان ایکس مبارزه کرد تا این‌که در نهایت توسط وارلاک نابود شد.

 • مجیک (ایلیانا راسپوتین)

مجیک توسط برادرش کولوسوس زنده شد و بخشی از ارتش جهش یافته زامبی‌ها شد. او قبل از این‌که توسط مردان ایکس نابود شود به سلین کمک کرد تا کنترل کل جهان را در دست بگیرد.

 • بلینک

این شخصیت یک جهش یافته با قابلیت تله‌پورت است. او در طول خط داستانی Age of Apocalypse توسط آخرالزمان کشته شد اما بعداً توسط سلین احیا شد و به یک زامبی تبدیل شد.

 • تاندربرد

جان پرودستار (John Proudstar) که با نام تاندربرد نیز شناخته می‌شود، یک جهش یافته با قدرت و استقامت فوق بشری است. او در اولین ماموریت خود با مردان ایکس می‌میرد، اما در سیاه‌ترین شب توسط سلین زنده و به یک زامبی تبدیل می‌شود.

 • وارپت (Warpath)

جیمر پرودستار (James Proudstar) که به عنوان وارپت شناخته می‌شود برادر تاندربرد است و دارای قدرت‌های مشابه اوست. این شخصیت بعداً توسط سلین زنده شد و به یک زامبی تبدیل شد.

این شخصیت‌ها به همراه چندین جهش یافته دیگر به عنوان سربازان پیاده در ارتش سلین از جهش یافته‌های مرده خدمت می‌کنند. آن ها برخی از خاطرات و شخصیت‌های خود را حفظ می‌کنند، اما گرسنگی سیری ناپذیر برای نیروی زندگی نیز آن ها را هدایت می‌کند.

فوت شده (DCeased)

dceased

DCeased یک مجموعه کتاب کمیک است که توسط دی سی در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ منتشر شده است. داستان حول محور ویروسی به نام «معادله ضد زندگی» می‌چرخد که افراد را به موجوداتی شبیه زامبی تبدیل می‌کند که توسط دارک‌ساید کنترل می‌شوند. این ویروس به سرعت در سراسر جهان پخش می‌شود و شخصیت‌های مثبت و منفی را به طور یکسان آلوده می‌کند.

یکی از جنبه‌های قابل توجه DCeased این است که شخصیت‌های محبوب DC و تبدیل شدنشان به ابرقهرمانان زامبی را نشان می‌دهد. برخی از قهرمانان برجسته که در خط داستانی DCeased به زامبی تبدیل شدند عبارتند از:

 • سوپرمن

سوپرمن به ویروس معادله ضد زندگی آلوده شده و باعث می‌شود که او به یک زامبی خشمگین تبدیل شود. قدرت‌های او مانند پرواز و دید گرمایی دست نخورده هستند اما او دیگر حس اخلاقی یا توانایی کنترل خود را ندارد.

 • واندروومن

این شخصیت نیز به این ویروس آلوده شده و به یک زامبی تبدیل می‌شود. او مهارت‌های جنگی و قدرت مافوق بشری خود را حفظ کرده اما اکنون از یک گرسنگی سیری ناپذیر برای گوشت انسان فرمان می‌گیرد.

 • بتمن

این ابرقهرمان به ویروس معادله ضد زندگی آلوده نشده اما او خود را فدای نجات بازماندگان این شیوع می‌کند. با این حال او پس از زنده شدن توسط راس الغول (Ra’s al Ghul) شرور به عنوان یک زامبی باز می‌گردد.

 • گرین لنترن

چندین شخصیت مختلف که عنوان گرین لنترن را به دوش کشیدند به این ویروس آلوده شده و به زامبی تبدیل می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به هل جردن، جان استوارت و گای گاردنر اشاره کرد.

 

 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.